Куріння серйозна проблема українського суспільства. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) за 2019 рік, близько 27% дорослого населення України були курцями. Це означає, що понад чверть дорослих українців курять. Приблизно 39% чоловіків і 16% жінок – курці. Окрема складність полягає в тому, що через доступність тютюнової продукції середній вік початку вживання нікотину досить низький. За даними ВООЗ за 2016 рік, близько 18% підлітків у віці 13-15 років уже були курцями.

У чому полягає загроза куріння?

Куріння становить серйозну загрозу для здоров’я людини. Воно може провокувати безліч захворювань і проблем, зокрема:

  • Онкологічні пухлини (рак легені, ротової порожнини, гортані, стравоходу, сечового міхура, нирок, підшлункової залози і шийки матки).
  • Хронічні обструктивні хвороби легень (хронічний бронхіт та емфізема).
  • Серцево-судинні захворювання (інфаркт міокарда, інсульт, атеросклероз і підвищений артеріальний тиск).
  • Респіраторні захворювання (пневмонія та бронхіоліт).
  • Репродуктивні проблеми (проблеми із зачаттям, підвищений ризик викидня і передчасних пологів, знижена якість сперми).
  • Інші проблеми (підвищений ризик розвитку катаракти, запальних захворювань ясен, стоматологічних проблем, виразкової хвороби шлунка і поганого загоєння ран).

Це лише деякі з безлічі проблем, пов’язаних із курінням. Споживання сигарет шкодить здоров’ю як активних, так і пасивних курців, які вдихають тютюновий дим. Тому важливо усвідомити серйозність загрози, пов’язаної з курінням, і вжити заходів для боротьби з цією звичкою.

Куріння і рак легені

Куріння є одним із найбільш значущих факторів ризику розвитку раку легені. Згідно зі статистичними даними, переважна більшість випадків розвитку цього виду онкологічних захворювань (близько 85%) пов’язана з курінням тютюну. Токсичні речовини, що містяться в тютюновому димі (включно з нікотином, смолами та канцерогенами), завдають шкоди клітинам легень і можуть спричиняти зміни в їхній ДНК та підвищений онкогенний ризик у майбутньому.

Статистика демонструє зв’язок між курінням і раком легені. Люди, які курять, мають набагато більший ризик розвитку пухлини порівняно з тими, хто не курить. Навіть більше: ризик прямо пропорційний кількості викурених сигарет і тривалості куріння. Що більше і довше людина курить, то вищий її персональний  ризик захворіти на рак легені.

Негативний вплив на легені настільки великий, що навіть після того, як людина припиняє курити, її онкогенні ризики залишаються набагато вищими, ніж у людей, які ніколи не мали цієї шкідливої звички. Щоб знизити ці показники, можуть знадобитися роки.

Якщо шкоди легеням уже завдано, чи варто кидати курити?

Фахівці Лікарні ізраїльської онкології LISOD зазначають, що багато пацієнтів дотримуються думки, що раз їхній стаж куріння або кількість викурених пачок сигарет досить велика, то кидати вже не має сенсу.

Але насправді все інакше. Останні дослідження демонструють, що відмова від куріння може зробити набагато більше, ніж просто зупинити подальше ушкодження легень. Дослідники вважають, що це також дозволяє новим, здоровим клітинам активно поповнювати слизову оболонку дихальних шляхів. Цей зсув у співвідношенні здорових і пошкоджених клітин може допомогти знизити ймовірність розвитку пухлини.

Ці дані свідчать про те, що повна відмова від куріння в будь-якому віці може врятувати вам життя.

Пошкодження ДНК у клітинах, що вистилають легені, призводить до генетичних помилок, і деякі з них є «драйверними мутаціями», тобто змінами, що дають клітині перевагу в зростанні. Зрештою, накопичення драйверних мутацій може дозволити клітинам безконтрольно ділитися і стати раковими. Однак коли ви кидаєте курити, то ризик розвитку раку легень зменшується.

У результаті дослідження було виявлено, що у людей, які кинули курити, виявили значну групу клітин, які вистилають дихальні шляхи та уникли генетичного ушкодження  через куріння в минулому. Генетично ці клітини були на одному рівні з клітинами людей, які ніколи не курили: вони мали набагато менше генетичних ушкоджень і низький ризик розвитку раку.

Дослідники виявили, що в колишніх курців було вчетверо більше здорових клітин, ніж у людей, які все ще курять, що становить до 40% від загальної кількості клітин легень у колишніх курців.

Таким чином можна впевнено сказати, що відмова від куріння позитивно позначиться на здоров’ї ваших легень і може знизити шанси розвитку раку легені у будь-якому віці.